Wycieczka na przedstawienie teatralne, do Biblioteki Publicznej i Straży Pożarnej uczniów z PSP w Bukowiu

 Jedna wycieczka do Namysłowa uczniów PSP w Bukowiu, a 3 odwiedzone miejsca.

30 listopada 2012 roku uczniowie klas 0-III wzięli udział w edukacyjnej wycieczce do Namysłowa. Pierwszym punktem programu było przedstawienie teatralne wystawione w Domu Kultury, następnie – wizyta w Bibliotece Publicznej, a na koniec odwiedziliśmy Państwową Straż Pożarną.

        Wyjazd na spektakle teatralne przygotowane przez Teatr Młodego Widza z Wolimierza należą już do wieloletniej tradycji naszej szkoły. Tym razem uczniowie obejrzeli przedstawienie pt. „Przygody Wilka, Zająca i Przyjaciół”. Przed najmłodszą publicznością wystąpili wspaniali aktorzy. W spektaklu wykorzystano postaci Wilka i Zająca ze znanego i popularnego rosyjskiego filmu animowanego „Nu, pagadi”(„Ja ci pokażę”) Wiaczesława Kotionoczkina. Radziecka, potem rosyjska kreskówka, popularna zwłaszcza w krajach bloku wschodniego, opowiada o przygodach sympatycznego Zająca, którego wciąż próbuje dopaść Wilk. Twórcy spektaklu zwrócili uwagę na to, że bystrość umysłu, wiedza i kultura osobista dają w życiu znacznie więcej korzyści niż tylko przysłowiowe „rozpychanie się łokciami”. Sam Wilk przyznaje, że jego „wilcza natura” kazała mu przyjmować w życiu pozy twardziela i obcesowego grubianina, co zawsze było źródłem kłopotów. Więc gdy razem z Zającem wpadają w prawdziwe tarapaty, muszą zapomnieć o wszelkich waśniach i urazach, bo aby się uratować, powinni współpracować, a może nawet zaprzyjaźnić się. Zły Wilk został pozbawiony wszelkich drastycznych cech tzw. „czarnego charakteru”. Zając zawsze zdoła cało wyjść z opresji. Takie zabiegi uczyniły tę opowieść lekką, łagodną i niesamowicie zabawną. Kolorowe dekoracje, efekty dźwiękowe i świetlne oraz wspaniała gra aktorska wywarły na dzieciach duże wrażenie i na długo zostaną w ich pamięci.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Bibliotece Publicznej. Wizyta miała charakter zapoznawczy. Mali uczniowie z wielką radością zapoznali się z magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało wcześniej w tak wielkiej bibliotece ze swoimi rodzicami, babciami bądź starszym rodzeństwem. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Małych gości powitały Panie, które przypomniały dzieciom zasady funkcjonowania biblioteki, jej zbiory oraz zapoznały z zasadami korzystania z wypożyczalni i czytelni. 
Spotkanie w bibliotece nie mogło odbyć się bez głośnego czytania. Dotyczyło postaci Świętego Mikołaja. Pani bibliotekarka przeczytała dzieciom książeczkę -rymowankę pt. „Wielka zadyma z Mikołajem”. Po wysłuchaniu jej, dzieci odpowiadały na pytania dotyczące rymowanki, a także wypowiadały się na temat prezentów, na które czekają. Następnie uczniowie, wychowawcy i pani z biblioteki wspólnie bawili się przy piosenkach integracyjnych. Na zakończenie tego pełnego wrażeń spotkania dzieci podziękowały Pani bibliotekarce za miłe przyjęcie i wręczyły jej przygotowaną kartkę z podziękowaniami. One też otrzymały drobne prezenty od pani bibliotekarki.
Wizyta w bibliotece bardzo im się podobała. Z pewnością odwiedzą ją niebawem.

        Następnie uczniowie wraz z wychowawcami udali się do Państwowej Straży Pożarnej. Chłopcy i dziewczęta z wypiekami na twarzy mieli okazję dokładnie zobaczyć wszystkie wozy strażackie, a także wiele sprzętu potrzebnego podczas różnych akcji. Uczniowie wysłuchali również opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka i akcjach ratowniczo-gaśniczych. Dowiedzieli się także, w jakich okolicznościach można wezwać Straż Pożarną i że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków  samochodowych lub ratują zwierzęta. Każdy miał okazję przymierzyć strażacki hełm i zasiąść w kabinie wozu ratowniczo-gaśniczego. Uczniowie zwiedzili też salę muzealną, w której mogli zobaczyć sprzęt strażacki używany dawniej do gaszenia pożarów. Oglądali dyspozytornię i rozmawiali z panem, który przyjmuje zgłoszenia. Na koniec strażacy zademonstrowali nam efektowny zjazdy na rurze, a każde dziecko mogło poczuć się jak najprawdziwszy strażak w akcji i znaleźć się chociaż przez chwilę w podnośniku hydraulicznym SH18. To były niesamowite przeżycia i emocje! Dziękujemy strażakom za niezapomniane wrażenia.

 

 

 

                                         Opracowała:

                                         Alicja Kuligowska

                                         PSP w Bukowiu

 

A tu zdjęcia z tej wycieczki: http://pspbukowie.pl/photogallery.php?album_id=11

 

Wizyta Mikołaja w PSP w Bukowiu.

     Jak co roku, tak i tym razem do naszej szkoły zawitał Mikołaj. Podobno miał problemy z trafieniem do nas,  ale pokierowany przez Radę Rodziców, dotarł szczęśliwie.   Wszyscy uczniowie powitali go z wielką radością, gdyż już od kilku dni z niecierpliwością oczekiwali jego wizyty. Mikołaj spotkał się z uczniami wszystkich klas i dla każdego miał paczkę. Pamiętał nie tylko o uczniach, ale także o nauczycielach! W podzięce uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali dla Mikołaja wiersze, piosenki, a także piękne laurki z życzeniami. Nie obyło się także bez wielu pytań skierowanych do Mikołaja. Niektórymi pytaniami Mikołaj był bardzo zaskoczony, ale poradził sobie znakomicie.

     Dzieci mogły także zrobić sobie z Mikołajem i jego pomocnikiem pamiątkowe zdjęcia. Po obdarowaniu prezentami Mikołaj pożegnał się z uczniami i odjechał, aby dalej rozdawać prezenty grzecznym dzieciom i sprawiać tyle radości innym, co nam.

     Mikołaju, dziękujemy za te odwiedziny i zapraszamy Cię ponownie za rok!

 

 

                                           Opracowała:

                                           Alicja Kuligowska

                                           PSP w Bukowiu

 

Tutaj można zobaczyć zdjęcia z Mikołajem: http://pspbukowie.pl/photogallery.php?album_id=4