Pole tekstowe: „Uczmy miłości do przyrody
Uczmy spostrzegać jej piękno
Cieszyć się nim, podziwiać je
I przestrzegajmy dzieci, by
Tego piękna nie zniszczyły.” 

H. Zdzitowiecka

                                                               

 

 

Spotkanie z Panią leśnik

 

         

 

    27 lutego już po raz trzeci gościliśmy w Publicznej Szkole Podstawowej w Bukowiu przedstawicielkę Nadleśnictwa w Namysłowie- panią Małgorzatę Lizurej. Uczniowie z klas 0-VI, podzieleni na dwie grupy, mieli okazję do utrwalenia i uporządkowania wiadomości zdobytych na lekcjach oraz poznania różnych czynników zagrażających lasom .

               Nasz Gość przybliżył dzieciom pracę leśniczego oraz opowiedział wiele ciekawych rzeczy o bogactwach lasu. Pani leśnik podkreśliła, że oprócz drewna, grzybów i jagód las produkuje tlen, chroni przed szkodliwym wpływem przemysłu, jest ulubionym miejscem wypoczynku ludzi i wreszcie jest domem dla wielu zwierząt. Dzieci dowiedziały się także, jakie zwierzęta zamieszkują okoliczne lasy, jakie są ich zwyczaje, dlaczego niektóre z nich gromadzą zapasy, a inne zapadają w sen zimowy.

                Podczas spotkania dzieci zadawały mnóstwo pytań. Pani Lizurej odpowiadała wyczerpująco na każde z nich. Korzystając z prezentacji multimedialnej prowadząca mówiła między innymi o szkółkach leśnych, długotrwałym procesie powstawania lasów „od maleńkiego ziarenka do wielkiego drzewa”. Pokazała mapę całego nadleśnictwa i wspomniała, że na jego terenie jest wiele gatunków drzew objętych ochroną, np. dęby, buki czy lipy.  Przypomniała dzieciom, jak należy zachowywać się w lesie i dlaczego warto szanować przyrodę.

         Na zakończenie spotkania zostaliśmy zaproszeni do odwiedzenia terenów nadleśnictwa Namysłów i obejrzenia wszystkiego na żywo.

Nadleśnictwo w Namysłowie podarowało naszym uczniom ciekawe książki o lesie, grę edukacyjną, wiele folderów, broszur, ołówki i breloczki odblaskowe itp., za które jeszcze raz dziękujemy.

 

 

Relację zdała:

mgr Joanna Kapłon

nauczyciel PSP w Bukowiu