Konkurs na Szopkę Betlejemską 2013     

 

 

 

Jedną z najważniejszych tradycji Świąt Bożego Narodzenia jest wspólne kolędowanie, strojenie choinki, tradycyjna pasterka ale również budowa szopki bożonarodzeniowej. Zwyczaj budowy szopki sięga XIII wieku i od tej pory praktycznie w każdym zakątku Europy w okresie Świąt Bożego Narodzenia organizowane są konkursy na najpiękniejsze szopki. Tradycyjna szopka bożonarodzeniowa przedstawiana jest zazwyczaj w formie stajenki, niekiedy konstruowana jest również w charakterze jaskini bądź też groty. W środku szopki bożonarodzeniowej znajdujemy figury przedstawiające postaci małego Jezusa Chrystusa, Najświętszej Marii Panny oraz świętego Józefa. Bożonarodzeniowa szopka w sposób szczególny wpisała się w świąteczny klimat i stała się częścią kultury wszystkich narodów świata. Tradycje budowania szopek są również kultywowane w Gminie Wilków. Już po raz kolejny Wójt Gminy Wilków ogłosił „Konkurs na Szopkę Betlejemską Wilków 2013”. Konkurs skierowany był do dzieci i młodzieży oraz placówek oświatowych z terenu powiatu namysłowskiego. Celem konkursu było zainteresowanie uczniów tematyką świąteczną oraz tradycjami związanymi ze świętami Bożego Narodzenia jak również popularyzacja obrzędowości i ludowej twórczości artystycznej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Do tegorocznej edycji wilkowskiego konkursu zgłoszono 37 prac w trzech kategoriach. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 20 grudnia w Domu Kultury w Wilkowie.

Autorzy prac wykazali się niezwykłą  inwencją twórczą odnośnie formy szopki, jak również wykorzystanego do jej budowy materiału. Drewno, bibuła, makaron, masa solna, piernik, siano, tektura, mech i plastelina to tylko niektóre z materiałów, jakie najmłodszym mieszkańcom powiatu namysłowskiego posłużyły do budowy szopek bożonarodzeniowych.

W kategorii dzieci i młodzież szkół podstawowych,

I nagroda-  Paweł Wójcik,

II nagroda-    Magdalena Rachlak,

III   nagroda -Wiktoria Dąbek.

Wszyscy laureaci otrzymali nagrody rzeczowe a pozostali uczestnicy zostali obdarowani słodkimi upominkami. Wystawa prac konkursowych eksponowana była w Domu Kultury w Wilkowie w okresie od 20 grudnia 2013 r. do 15 stycznia 2014r.