Pole tekstowe: „Jeżeli tak uroczyście obchodzimy narodzenie Jezusa, czynimy to dlatego, aby dać świadectwo, że każdy człowiek jest kimś jedynym i niepowtarzalnym...”
Jan Paweł II

 

 

 

 

 

WIGILIA W PUBLICZNEJ SZKOLE PODSTAWOWEJ W BUKOWIU

 

         21 grudnia 2012 r. nasza wspólnota szkolna świętowała wigilię Bożego Narodzenia. W podniosłej atmosferze, w zapachu igliwia, przy płonących świecach, odświętnie ubrani czuliśmy niezwykłość tego dnia. Zatrzymaliśmy się w biegu codziennych trosk i dostrzegliśmy drugiego człowieka.

         Dla tej drugiej, jedynej i niepowtarzalnej osoby, uczniowie naszej szkoły pod opieką P. Joanny Kapłon i Haliny Skupińskiej, przygotowali „Jasełka”, których zadaniem było przenieść widzów w odległe czasy- do Betlejem, miejsca narodzin Jezusa. Pamiętaliśmy jednak, że Malusieńki rodzi się w każdym z nas, każdego dnia i każdej nocy, a od nas zależy, jak Go przyjmujemy.

         Przedstawienie, które przypominało nam o Narodzeniu Pańskim, miało również głębsze przesłanie; w prośbie do Bożego Dzieciątka znaleźliśmy następujące słowa: „Spraw, prosimy, Boże Dziecię, żeby ludzie na tym świecie, jedne mieli myśli, serca i podali sobie ręce. Kiedy świat się stanie taki, żeby żółci, czarni, biali jednym duchem, sercem Ciebie Panie wyznawali. Niechaj ludzie będą braćmi, niechaj pokój Twój zaświeci, by nie było na całej Ziemi smutnych i głodnych dzieci”. Mali aktorzy zaprezentowali, jak zwykle, wysoki poziom artystyczny. Ważny był dla nich każdy szczegół przedstawienia: każda scena, kolęda i wiersz. Miłym akcentem na zakończenie jasełek była gra ucznia kl. V, Dawida Sikory, na akordeonie. Zaprezentował on parę kolęd, czym urozmaicił i wzbogacił występ.

 Szczególnym momentem tego dnia były wspólna wigilia, dzielenie się opłatkiem i życzenia.

         Pamiętając o drugim człowieku, zwłaszcza w tym szczególnym okresie, uczniowie PSP w Bukowiu z klas IV-VI przeprowadzili akcję pn. „Kredka od Mikołaja” pod opieką Pań Joanny Kapłon i Katarzyny Wypart i przekazali zebrane prezenty, w szczególności kolorowanki, bloki, kredki, mazaki, książki, puzzle, zeszyty itp. dzieciom z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu, aby i dla nich zajaśniał promyk radości. Do paczki dołączyliśmy list od naszych uczniów do małych Pacjentów.

         Również Wam składamy świąteczne życzenia, abyśmy na co dzień pamiętali o Darze Bożego Narodzenia, niech dobroć i życzliwość dla innych nie będzie tylko od święta, ale i w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku.

 

                                               Relacje zdały:

                                               Joanna Kapłon i Katarzyna Wypart

                                                  Nauczycielki PSP w Bukowiu

 

Zdjęcia z naszej wigilii można zobaczyć tutaj: http://pspbukowie.pl/photogallery.php?album_id=3