W dniu 6 maja wybraliśmy się na kolejną rowerową wycieczkę. Tym razem, z okazji Dnia Ziemi, odwiedziliśmy Gorzesław i tamtejszą Biogazownię. Dzięki uprzejmości pana Kalcowskiego dowiedzieliśmy się jak uzyskujemy energię z biogazowni, mogliśmy obejrzeć urządzenia sterujące.
Po edukacyjnej części wycieczki nastąpił czas na relaks na boisku w Gorzesławiu- było ognisko z kiełbaskami, piłka nożna i siatkowa, dużo śmiechu i zabawy…
DZIEŃ ZIEMI W PSP W BUKOWIU
Jak co roku w Szkole Podstawowej w Bukowiu obchodzone są ?Światowe Dni Ziemi?. Tegoroczne obchody pod hasłem ?Palący Temat- Niska Emisja? poświęcone są m.in. problemom związanym z ochroną powietrza. Uczniowie klas IV ?VI mogli w ciekawy sposób zdobyć wiedzę o: przyczynach i skutkach zanieczyszczenia atmosfery oraz sposobach ich przeciwdziałania. 6 maja została zorganizowana rowerowa wycieczka do pobliskiego Gorzesławia. Pomysłodawcą wycieczki, cieszącej się dużym entuzjazmem uczniów, była Beata Koziura -Madej ?nauczyciel przyrody. Uczestnicy wycieczki po zbiórce pod szkołą wraz z opiekunami: Joanną Wojciechowską , Joanną Kapłon, Anną Danielczyk, Beatą Koziura- Madej wybrali się do Biogazowi rolniczej w Gorzesławiu.
Poznanie instalacji biogazowych w tej firmie, metod, substratów dzięki którym pozyskuje się w innowacyjny sposób (przy zachowaniu zasad nie zanieczyszczania środowiska) energię elektryczną i cieplną z biogazu ?możliwe było dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu i pomocy dyrektor Szkoły Podstawowej w Bukowiu Pani Katarzynie Wypart. Pani dyrektor uzyskała zgodę na wstęp na teren tej firmy, gdzie pracownik biogazowi, Pan Ryszard Kalcowski, przedstawił w ciekawy sposób zasady funkcjonowania tamtejszych technologii. Uczniowie dowiedzieli się, że cenny biogaz uzyskuje się w procesie fermentacji głównie kiszonki kukurydzianej, gnojowicy, przynosi szereg korzyści ekologicznych, a także ekonomicznych dla pobliskich gospodarstw. Zastąpienie energii konwencjonalnej energią pozyskiwana z biomasy- przyczynia się m.in. do zmniejszania zużycia np. węgla, a także emisji zanieczyszczeń powstających podczas jego spalania w tym gazów mających ogromny wpływ na skażenie środowiska np. metanu, dwutlenku węgla i siarki.
Po podziękowaniu za prelekcje uczniowie wraz z opiekunami i Panią dyrektor udali się na boisko niefunkcjonującej już Szkoły Podstawowej w Gorzesławiu- gdzie zostało zorganizowane ognisko. Tam we wspaniałej atmosferze wszyscy uczestnicy smażyli kiełbaski, częstowali się przygotowanym przez Panią dyrektor ciastem i sokami, grali w siatkówkę, tenisa stołowego, badmintona. Po tak ciekawej wycieczce, zakończonej wspólnymi lodami, ?młodzi ekolodzy? udali się do domów.
Relację zdała
Beata Koziura Madej