Używkom mówimy ?NIE?. Działania profilaktyczne w PSP w Bukowiu

Używkom mówimy ?NIE?.  Działania profilaktyczne w PSP w Bukowiu.

?Człowiek może się rozwijać naprawdę tylko wówczas,
gdy przyjmuje odpowiedzialność za samego siebie?
K. Horney

          Obecnie   problem uzależnienia wśród dzieci i młodzieży jest bardzo powszechny. Młody człowiek narażony jest na wiele niebezpieczeństw, które czyhają w szkole, na ulicy czy podwórku. Groźne dla człowieka nałogi to między innymi: alkohol, papierosy, narkotyki czy dopalacze. Wcześniej czy później kontakt z nimi może przydarzyć się każdemu dziecku. Młody człowiek musi zdawać sobie sprawę, jak wiele zależy od niego samego, aby nie ulec namowom innych. W naszym stuleciu pojawiło się pojęcie ?epidemii uzależnień?, która stała się zagrożeniem dla młodych ludzi, którzy sięgają po używki w coraz młodszym wieku.

Dorośli w pogoni za dobrem materialnym zapominają o najważniejszych   wartościach. Niejednokrotnie nie mają czasu na rozmowę z dzieckiem, na poznanie jego trosk i kłopotów.
Młody człowiek sięga po używki  bardzo często z ciekawości, nudów, aby  uciec przed stresem, czy zyskać akceptację kolegów.
W dzisiejszym czasie wielkie znaczenie ma  profilaktyka w szkole i to od najmłodszych klas. Zadaniem naszej szkoły między innymi jest działanie profilaktyczne mające na celu uświadomienie uczniom, jakie zagrożenie niosą papierosy, alkohol, narkotyki i dopalacze. W ramach tej działalności pedagog szkolny Joanna Kapłon przeprowadziła w klasach I-III i IV-VI szereg spotkań i warsztatów poświęconych temu zagadnieniu. Na nich uczniowie pod kierunkiem pani pedagog omówili problemy dotyczące spożywania używek i tworzyli plakaty przestrzegające przed ich zgubnym wpływem. Powstałe prace wyeksponowano na widocznym miejscu w szkole. Odbyły  się spotkania uczniów z klas IV-VI z pracownikami Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej z Namysłowa. Planowane jest również  spotkanie uczniów oraz rodziców z dzielnicowym panem Marcinem Dobrzańskim.

Pierwszego dnia wiosny uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami przeszli przez wieś z transparentami zawierającymi hasła propagujące zdrowy tryb życia bez używek.

Ważnym elementem w profilaktyce szkoły jest pedagogizacja rodziców. To oni w pierwszej kolejności powinni dostrzec zmiany w zachowaniu swoich dzieci wynikające z sięgania przez nie po używki, a szkoła wspiera ich w tych działaniach. Aby wspólnie chronić dzieci i młodzież przed uzależnieniami,  należy przede wszystkim: wspomagać rozwój poprzez wzbogacanie wiedzy o używkach i propagować zdrowy styl życia.

 Relację zdała:
Joanna Kapłon

DSC04966 DSC04970 DSC04971 DSC04974

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *