Dzień Postaci z Bajek

          Dzień Postaci z Bajek (14)                    

5 września obchodzony jest Dzień Postaci z Bajek (międzynarodowy świętowany jest również 5 listopada). Baśnie i bajki cieszą się wielkim powodzeniem zarówno u dzieci jak i u dorosłych. Są dla wszystkich źródłem bogatych przeżyć i wrażeń, niezastąpionym sposobem wzbogacenia wyobraźni, a także pobudzania zainteresowania otaczającym światem ludzi i zwierząt.

Dlatego ten dzień, dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz uczniom klas I ? III, miał przypomnieć, jak ważne są bajki i że warto do nich powracać. Dodatkowym celem było również popularyzowanie tradycyjnych bajek bez przemocy, takich gdzie dobro wygrywa, a zło zostaje ukarane. ?
W tym wyjątkowym dniu dzieci przybyły przebrane w przepiękne bajkowe stroje i z maskotkami, przedstawiającymi postacie z ulubionych bajek.

Było kolorowo, wesoło, bardzo po królewsku (większość dziewczynek było tego dnia królewnami, księżniczkami i wróżkami, choć były też czarownice i Pocahontas).

Dzieci wysłuchały fragmentów najbardziej znanych bajek, rozpoznawały bajkowe postacie i tytuły, z których one pochodzą. Segregowały bajkowe rekwizyty, układały puzzle, bawiły się w teatr, naśladując sposób poruszania i zachowania się wybranych bohaterów, a także były twórcami własnych scenek teatralnych. Utożsamiając się z bohaterami bajek dzieci wczuwały się w ich przygody, smutki i radości.

Dodatkową atrakcją była sesja fotograficzna i przejażdżka karocą zrobioną przez pana Tomasza Wójcika, ojca jednego z przedszkolaków.

Na zakończenie wychowankowie podzieleni na dwie grupy obejrzeli bajki. Starsza grupa oglądała przygody ?Dobrego dinozaura?, a młodsza perypetie ?Zakochanego kundla?. Po seansie dzieci rysowały wybraną postać z bajki.
Ten dzień
 sprawił dzieciom bardzo wiele radości. Przedszkolaki oraz ich starsi koledzy byli aktywni, otwarci i weseli, a przecież takie są podstawowe założenia pracy z dziećmi.

przygotowały:

Andrzelika Jazłowiecka

oraz Dagmara Margalska

bajkowy dzień

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *