Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego  w Publicznej Szkole Podstawowej w Bukowiu

dzien-jezyka63517

 „Ojczyzną jest język!”

            Pod takim hasłem obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego,  który został ustanowiony przez UNESCO w 1999r. dla podkreślenia bogactwa i różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących.

            W dniu 23.02.2016r. w auli szkolnej uczniowie klasy VI przedstawili montaż słowno-muzyczny, którego celem było zwrócenie uwagi na sposób wysławiania się dzieci, nastolatków i dorosłych. W trosce o kulturę słowa, uczniowie promowali etykę mówienia oraz kulturalne umiejętności komunikowania się wśród uczniów.

DSCF3653

            Na wstępie prelegenci zapoznali uczniów i nauczycieli z tematyką Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, zwracając uwagę na to, jak ważna jest ochrona dziedzictwa językowego. Następnie uczniowie odegrali skecz ze szkolnych ławek, który zobrazował codzienny sposób porozumiewania się obfitujący w zapożyczenia i uproszczenia językowe. Kolejnym punktem akademii były recytacje wierszy, traktujące o mowie polskiej i jej roli w dziejach państwa.

            Pouczająca okazała się być również prezentacja, w której zademonstrowano, poprzez znane polskie piosenki, co stałoby się, gdyby język polski był wymawiany tak, jakby znaków diakrytycznych nie było.

            Po zakończeniu akademii, czternaścioro śmiałków przystąpiło do walki o tytuł „Szkolnego Mistrza Ortografii”. Uczestnicy mieli przed sobą niełatwe zadanie: napisanie dyktanda ortograficznego, w którym aż roiło się od różnych pułapek ortograficznych i trudnych wyrazów. „Mistrzem ortografii” w klasie III została Marta Bińkowska, natomiast w klasach starszych I miejsce zajęła Julia Mamczura, II miejsce przypadło Zuzannie Załodze, a III Wojciechowi Kisslerowi.

            W czasie długiej przerwy obchody Dnia Języka Ojczystego przeniosły się na szkolne korytarze. Uczniowie przeprowadzili na holu happening. Przygotowali stoisko, na którym koledzy ze wszystkich klas mogli rozwiązywać rebusy, krzyżówki oraz spróbować swoich sił w odczytywaniu „łamańców językowych”. Zaproponowane zabawy cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Jednak największą popularność zdobył konkurs na hip-hopową aranżację wierszy znanych polskich poetów. W tym konkursie bezkonkurencyjni okazali się być Szymon Wypart i Adrian Ślimak, którzy wyśpiewali „Niepewność” Adama Mickiewicza (tu można zobaczyć ich wykonanie). Owacjom nie było końca! W ramach występów każdy z uczestników otrzymał drobne nagrody.

            Obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego upłynęły w bardzo miłej i radosnej atmosferze, a uroczystość zainicjowała nauczycielka języka polskiego p. Anna Danielczyk wraz z p. Joanną Wojciechowską.

            Mamy nadzieję, że święto wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń szkolnych.

zdjęcia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *